סרט בית אהבה

“בית אהבה” הוא סיפורה של ביאטה ברגר ושל בית הילדים “אהבה” אותו היא ניהלה בברלין בשנים 1922-1935.

זהו סיפור על אומץ לבה ותעוזתה להציל בתחילת שנות ה-30 את “ילדיה” מגרמניה הנאצית. ב-1933 כתבה ביאטה “לילדים יהודים בגרמניה אין עתיד” והתחילה במבצע יוצא דופן להעביר את כל ילדי בית אהבה ל”בית אהבה” חדש, אותו הקימה עבורם במפרץ חיפה.

זהו סרט על זיכרון, על תקווה ועל אשה אחת בעלת חזון, אשר קראה את המציאות בברלין של שנת 1933 בניגוד לכל הסובבים אותה. אבל, בעיקר, זהו סרט על האהבה שהיתה תמיד התמצית של הבית ברחוב אוגוסט 14-16 שבברלין.

בסרט משולבים ראיונות עם ילדי “בית אהבה”, שכבר אינם ילדים, סרטי ארכיון נדירים ומונולוגים המשוחקים על ידי השחקנית הגרמניה נעמי קראוס, בין חדריו של “בית אהבה” שעד היום עומד על תילו, ריק ושומם, בברלין.

מלאכית בשמי ברלין / עופר אדרת.

בית אהבה” הוא סרט על סיפור גבורה נשכח: סיפורה של באטה ברגר שהצילה, חינכה והבריחה ארצה מאות ילדים מאירופה הנאצית

http://news.walla.co.il/?w=/104/1273103/@@/item/printer

סיפורה של בוגרת ‘בית אהבה’/מאת אביטל בן חורין.

‘בית אהבה’, המוסד לנוער שנדד מברלין לקריית-ביאליק, כבר היה נושא לספר ולסרט שמוקרן בימים אלה בארץ ובגרמניה (ראה יקינתון 223). אביטל בן-חורין, לימים רעייתו של העיתונאי, הסופר והמשורר הירושלמי שלום בן-חורין שהנהיג את התנועה ליהדות מתקדמת בירושלים, הגיעה ארצה מגרמניה כאשר היא בת 13 בלבד. כך הצילה את נפשה. הוריה שנשארו שם לא שרדו. בבואה נקלטה ב’בית אהבה’ וכך, מביתה הירושלמי מאד שבשכונת רוממה, היא עדות חיה לפירות החינוך של ‘בית אהבה’.

סיפורה של בוגרת ‘בית אהבה’/מאת אביטל בן חורין

"הבסיס לחינוך ילדים צריך להיות אהבה" ביאטה ברגר,(1886 – 1940) הייתה המייסדת והמנהלת הראשונה של כפר ילדים ונוער אהבה, עוד מימיו הראשונים כ"מעון לילדי פליטים יהודים בברלין".