פנימייה טיפולית חינוכית

פנימיית אהבה הינה פנימייה טיפולית חינוכית, מהוותיקות בישראל, הנותנת מענה כולל ומתוך ראיה הוליסטית ל169 ילדים ובני נוער מאזור הצפון.

בפנימייה מתחנכים ילדים מגיל 6 עד 18 המופנים לפנימייה על ידי לשכות הרווחה וזאת בשל מצב סוציו-אקונומי בינוני עד קשה ומשפחות רב בעייתיות. חניכי הפנימייה מאופיינים בבעיות רגשיות הנובעות מסיטואציית חייהם, והמשפיעות על יכולת הלמידה שלהם, בעיות התנהגות ועוד.

הפנימייה עובדת מזה כעשרים שנה במודל המשפחתוני. צוות ההדרכה והחינוך המוביל בכפר הינו זוגות נשואים החיים במקום יחד עם ילדיהם הביולוגיים ומגדלים עוד 13 ילדים מילדי הפנימייה. המודל המשפחתוני מדמה בית – זוג נשוי, קבוצה רב גילאית ומשני המינים, עבודה לכל אורך היום והשבוע ולא במשמרות. בכל משפחתון סלון מרכזי, פינת אוכל גדולה, מטבח ו-3-4 חדרי שינה כשלכל אגף חדרים מקלחת ושירותים נפרדים. כל הארוחות ושגרת היום מרכזם בתוך המשפחתון, זאת בליווי חיי קהילה מגוונים ורחבים.

המודל המשפחתוני דואג לכל צורכי הילדים, החל מהצרכים הבסיסיים, הכוללים הזנה, לינה, היגיינה, וכלה בצרכים הנפשיים של חום, אהבה, חיבוק חם, אמפתיה וקשר בינאישי עם מבוגר משמעותי.

המודל המשפחתוני דבק בהבנה הבסיסית המעידה כי כל ילד זקוק לבית חם ואוהב המכיל את הכלים הפיזיים והרגשיים לסיפוק צורכיהם של ילדים. המודל המשפחתוני, מכיל כלים אלו ואף כלים ייחודיים נוספים המותאמים לאוכלוסיית היעד שלנו: ילדים בעלי הפרעות רגשיות ונפשיות המוגדרים כחינוך מיוחד.

מדריכי המשפחתונים נעזרים בכלל השירותים הפנים ארגוניים על מנת לספק את צורכיהם הייחודיים של ילדינו והללו כוללים: מערך טיפולי נרחב ומקצועי, מערך חוגים, פעילויות חברה, חינוך ותרבות לשעות אחר הצהריים, מערך מתנדבים, שיעורי עזר בתחומי הלימוד, מערך רכש העומד לכלל הצרכים, מטבח מרכזי, מרפאה ועוד.

המודל המשפחתוני מושתת על הידיעה כי מדריכי המשפחתון אינם מהווים תחליף להורים הביולוגיים של החניך. על כן, עושים  אנו כל אשר ביכולותינו במטרה לגייס את ההורים לתהליך הטיפולי ו או/ החברתי – חינוכי. הבנה זו מגבירה את סיכויי ההצלחה של המודל.

"הבסיס לחינוך ילדים צריך להיות אהבה" ביאטה ברגר,(1886 – 1940) הייתה המייסדת והמנהלת הראשונה של כפר ילדים ונוער אהבה, עוד מימיו הראשונים כ"מעון לילדי פליטים יהודים בברלין".