פרויקטים חינוכיים

מטרת הפרויקטים מכוונת למטרה של כולנו –לקדם את החניכים, לאפשר להם לפתח את הפוטנציאל הטמון בהם, להעשיר את חייהם ועולמם ולהקנות להם כישורים אשר יאפשרו להם לחיות חיים נורמטיביים ואיכותיים.
מאחורי הפרויקטים הקיימים בפנימיית אהבה עומד רציונל ברור, הבא לבנות את מסגרת הפרויקט. כל פעילות בשביל הכיף או בעלת תוכן ערכי מוגדר, נבנית במטרה לענות על צרכים ועל מטרות כלליות יותר.
פעילות “חפש את המטמון”, מעבר לחיפוש מטמון, כוללת עבודה בקבוצות ושיתוף פעולה, התמודדות עם הפסד, גיבוש חברתי, מנהיגות בקבוצה, פיתוח האינטיליגנציה, התמצאות במרחב, ועוד.

להלן הרציונל הכולל של הפרוייקטים והן מטרות ספציפיות יותר. כל המושגים קשורים ותומכים אחד בשני, כשהעצמה היא כלי לשיפור מיומנויות חברתיות, ועבודה בגיל השווים היא כלי להעצמה וכדומה.

קבוצת גיל השווים – מאחר והחיים בפנימייה הם במשפחתונים עם גילאים מגוונים, ויש חשיבות גדולה מאוד לבילוי זמן בקבוצת גיל השווים, הפרוייקטים שמים דגש על יצירת קבוצת שווים העונה על צרכים חברתיים שונים המאפיינים כל גיל ושלב בהתפתחות. ההתקרבות לקבוצת השווים מהווה פונקציה מרכזית בהתפתחותו הנפשית ובבניית זהותו של הילד והנער המתבגר. בכל גיל קיימים צרכים חברתיים שונים והתמודדויות חברתיות שונות. כדי לחנך ילד ולתת לו כלים לחיים עצמאים יש לאפשר לו התמודדויות חברתיות בחברת בני גילו, וזאת במסגרת קבוצתית מכילה ותומכת.

שיפור מיומנויות חברתיות – אחת הבעיות אשר בולטות בפנימייה היא חוסר מיומנויות חברתיות. החניכים חיים במסגרת בה הם נפגשים עם אותם ילדים בביה”ס ואחה”צ, ואינם מתמודדים עם סיטואציות חברתיות מגוונות הדורשות מיומנויות חברתיות כגון פיתוח שיחה, הכרת ילדים חדשים באותו הגיל, התמודדות חברתית ללא פיקוח מבוגר ועוד. הקבוצות נפגשות באופן קבוע, ומעניקות דגש רב על יצירת קבוצה חברתית, גיבוש קבוצה, ופיתוח מיומנויות חברתיות כגון שיתוף פעולה, תתי קבוצות, קבלת החלטות, התחשבות באחר, הליכים דמוקרטיים בקבלת החלטות, קבלת השונה, עזרה לחבר ועוד.

העצמה – העצמת החניכים על ידי בניית ביטחונם העצמי, פיתוח כשרונות שונים, ועשייה אישית וקבוצתית למען עצמם, הקבוצה, הפנימייה והקהילה. העצמה היא מטרה משמעותית מאוד בעבודה עם חניכי הכפר המגיעים ממקומות חלשים בהן חוסר היכולת והקשיים הם המכתיבים את חייהם ולא הכוחות הטמונים בהם. הפרוייקטים בנויים כך שלחניכים יצא מקום בו ניתן לרכוש ביטחון עצמי, להתנסות בחוויות מגוונות, להתנדב ולתרום לחברה. העצמה זו מאפשרת לאוכלוסיית המתבגרים לצאת ממצבים של חוסר אונים ביחסיהם עם החברים והמשפחה, תחושת דיכאון, בעיות בלימודים, מצבים של ניצול ואלימות ומאפשרת מעבר למצבים של שליטה יחסית בחייהם. העצמה של בני נוער מסייעת להם לפיתוח חשיבה ביקורתית, ותורמת לתחושת הזהות, הביטחון והערך העצמי, ותחושת יעילות .

זמן פנוי – מחקרים רבים מצאו כי ככל שיש לנוער זמן פנוי רב יותר, כך יש יותר מקום למעשים אנטי חברתיים. יחד עם זאת, הנוער זקוק לזמן פנוי להתפתחות אישית ולרכישת עצמאות. הפרויקטים באים לתת אלטרנטיבה חיובית לזמן הפנוי. אם זה במסגרת פעילות מוגדרת ואם במסגרת הקשרים הנוצרים בפרויקט הנותנים מענה חיובי לזמן פנוי.
עזרה והיעזרות (התנדבות) – ההתנדבות עונה על מספר עקרונות חשובים: העצמה, תחושת שייכות, תרומה לקהילה. רוב התנדבות נעשיית מחוץ לפנימייה, בחונכות ילדי א-ג בבי”ס הבונים בקרית ביאליק, באריזת מזון ועוד.

בנוסף, במשך שנים אנו מתמודדים עם בעיית הסטיגמה הקיימת על חניכי פנימייה. העבודה ברחבי קרית ביאליק יוצרת סטיגמה שונה לחלוטין- תלמידים רבים מכירים היום את פנימיית אהבה כמקום ממנו מגיעים מדריכים צעירים שעושים להם פעילויות מהנות. במקביל, החניכים שלנו, שבעבר התביישו לציין היכן הם חיים, גאים לצאת עם חולצת “מדריך צעיר” עם לוגו הפנימייה.

הפרויקטים החינוכיים:
מועדונצ’יק – פרויקט המיועד לגילאי 6-10 ומספק מפגש מהנה וחוויתי תוך פיתוח הסקרנות והעשרת החניכים בתחומים שונים החל מכישורי חיים ועד טבע, גוף האדם, ועולמות אחרים.

ירוק בכפר – פרויקט מדהים העוסק בטבע ואיכות הסביבה, ובשמו השני – הפרויקט להצלת כדור הארץ. מיועד לחניכים בגילאי 11-13, ואמור לסייע לכולנו למחזר ולדאוג לסביבה. כחלק מפעילות הפרויקט הקבוצה יוצאת לניקיון חופים.

מה? דע! – פרויקט העוסק בהיבטים שונים של מדע, מהבנת תופעות טבע, דרך הכנת בועות סבון ומצבי צבירה. מיועד לאפשר לחניכים בגילאי 11-13 להתנסות, לנסות, לחקור, לתהות ולהנות.

בני מצווה – פרויקט המיועד לבני ובנות המצווה. דרך 13 מצוות אותם מיישמים החניכים לאורך השנה הם חווים, לומדים, נהנים ומתמודדים עם ערכים ואחריות הקשורים לטקס ההתבגרות. במסגרת הפרויקט מתקיימים טקסים שונים, מעלייה לתורה לטקס חגיגת בר המצווה בהשתתפות הורי החניכים.

תאטרון – פרויקט המאפשר עבודה על כל הקשור בתאטרון (בימוי, תפאורה ועוד) תוך דגש על משחק, אלתור ובעיקר – הבעה עצמית בדרכים מגוונות. כאחד משיאי השנה החניכים מעלים מופע המוצג בפנימייה.

עיתון “זמן לאהבה” – עיתון היוצא בכל סופשבוע בו נשארים בפנימייה, נהגה, נכתב, מודפס ומצולם בכוחות מקומיים על ידי חניכי הפנימייה בלבד, בסיוע ש”ש המשמשים כעורכים. העיתון מאפשר את פיתוח החשיבה, הסקרנות, יכולת ההבעה בע”פ ובכתב בצד אחריות גדולה.

פרויקט דרור – פרויקט דרור הינו פרויקט מעבר מעולם הילדות ובני המצווה לעולם גיל ההתבגרות. הפרויקט מכין את חניכנו לקראת מנהיגות והוא עוסק בתכנים כמו עצמאות, נתינה, מנהיגות והתבגרות. כחלק מהתמודדויות הפרויקט הקבוצה יוצאת לפעילות ימית.

מנהיגות צעירה ומנהיגות בוגרת – פרויקט הנמשך כשנתיים ומיועד לגילאי 13-15. מטרתו העצמת החניכים ומתן הזדמנויות להתנסות בהובלה ולקיחת אחריות אישית וקבוצתית. הפרויקט משלב יציאה לפעילות שטח עם עמותת אתגרים, התנדבות כמד”צים (מדריכים צעירים) בבתי ספר יסודיים, ופעילויות המאפשרות התמודדות עם אתגרים ועבודה בשיתוף פעולה תוך פיתוח אחריות אישית וקבוצתית ויכולת מנהיגות.

פרויקט מסלול – בפנימיית אהבה ישנם חניכים המתקשים להשתלב במסגרות החינוכיות הקיימות, כגון הפרויקטים והחוגים. פרויקט מסלול הינו פרויקט ייחודי, אשר נועד לספק לחניכים אלו סביבה חברתית בה ירגישו שווים ויתערו עם בני גילם. בסביבה זו יוכלו החניכים לפתח את ביטחונם העצמי ותחושת מסוגלות בונה. בנוסף, סביבת הפרויקט תאפשר פיתוח כישורים חברתיים וכישורי חיים תוך מתן דגש ותשומת לב פרטנית לכל חניך, בהתאם למאפייניו האישיים. הפרויקט עובד באופן פרטני, כמו גם קבוצתי עם עד 8 חניכים בשנה.

מועדון בוגרים – המועדון מאפשר התפתחות החניכים תוך דגש על עצמאות, אחריות אישית וקבוצתית, העשרה וכישורי חיים. המועדון פועל שלוש פעמים בשבוע, נותן מענה למתבגרים מעל גיל 15 ומספק פעילות חובה לגיבוש והעשרה, כיף, וניצול זמן פנוי.

ילדים מנהלים – פרויקט בו החניכים הבוגרים מתנסים בתעסוקה וניהול פרויקטים בפנימייה לצד למידה והעשרה בתחומים הקשורים בעולם העבודה.

פרויקט גורמה – פרויקט הגורמה פועל זו השנה השלישית בכפר הילדים “אהבה” על ידי צוות המטבח של העמותה, המורכב מטבחים מקצועיים.
על מנת להתקבל לפרוייקט הגורמה, החניכים/ות המעוניינים/ות לקחת חלק ולהשתתף בפרויקט, עוברים ראיון קבלה, הבודק את מוכנותם ויכולתיהם לקחת חלק בפרויקט ייחודי זה. לאורך מפגשי הפרויקט, לומדים הילדים לא רק לבשל ולהכין ארוחות שונות ממטבחים שונים מהעולם (לדוגמא – המטבח האיטלקי, מאפים שונים וכדומה) אלא גם נהלי עבודה במטבח, כללי בטיחות, חיידקים שמהם צריך להימנע (כדוגמת סלמונלה), אופני אחסון במטבח, הימצאות הציוד ההכרחי והנחוץ במטבח וכדומה. לאורך השנה, מכינים החניכים והחניכות בפרויקט תוצרים וארוחות שונות. משתתפי הפרויקט זוכים להכיר את רזי המטבח ולרכוש מיומנויות בישול, אפייה והתמצאות במטבחים.

פרויקט הגברה – עיסוק בתחום ההגברה, האלקטרוניקה והתאורה הנו תחום עיסוק פופולארי מאוד. רבים מן העוסקים בתחום כיום, החלו את דרכם בתחום כתחביב והפכו זאת למקצוע לכל החיים. בשנים האחרונות, אנו למדים כי מקום זה תורם רבות מלבד קידום של תחביב אישי וסקרנות ראשונית לפיתוח כישורים רבים והעצמה אישית.
מטרות הפרויקט הן פיתוח כישורים לתחום אשר יכול לשמש כמקור תעסוקה בעתיד, העצמת החניכים והחניכות ע”י למידה והעשרה, קידום תחביב אישי ופיתוח אהבה לתחום ההגברה והמוזיקה, פיתוח כישורים טכניים, העשרה בתחום המוזיקה, חשיפה לסגנונות מוזיקליים נוספים ושימוש במוזיקה ככלי להבעה עצמית.
הפרויקט כולל כ-4-6 חניכים וחניכות, אשר עוברים תהליך מיון קפדני ומתקבלים לפרויקט.
במהלך המפגשים, החניכים/ות לומדים על סוגי מערכות הגברה ואופן השימוש בהם, מפגשים עם מומחי תאורה והגברה, אשר מספרים לחניכים/ות מניסיונם האישי, תפעול מערכי ההגברה, בפעילויות חינוכיות וחברתיות שונות, הנערכות במסגרות העמותה, לאורך השנה (לדוגמה – טקסים, ערבי דיסקו), ובעיקר, הקניית ידע לחניכים ולחניכות המשתתפים בפרויקט, על תחום זה.

"הבסיס לחינוך ילדים צריך להיות אהבה" ביאטה ברגר,(1886 – 1940) הייתה המייסדת והמנהלת הראשונה של כפר ילדים ונוער אהבה, עוד מימיו הראשונים כ"מעון לילדי פליטים יהודים בברלין".